שאלות נפוצות

מהו הליך פשיטת הרגל, מה השלבים בו, ותוך כמה זמן אקבל הפטר?

 

 •        הליך פשיטת רגל הוא הליך שלכאורה מאפשר לחייב בפשיטת הרגל לפתוח דף חדש בחייו, ולקבל הפטר מכלל חובותיו (או כמעט כולם יהיה יותר מדוייק).

 •        בהליך, החייב נדרש לספק שורה של מסמכים, אשר עם הבאתם ניתן להגיש בתוך 24 שעות בקשה לפשיטת רגל. עם הגשתה ניתן לעצור את כל ההליכים שיש כנגד הלקוח במסגרת ההוצאה לפועל, ובמסגרת זה עיקולים – כולל עיקולים על הרכוש בבית, השבת רישיון נהיגה, ועוד.

 •        לאחר מספר שבועות (תלוי באיזה אזור בארץ מתגורר הלקוח) ינתן כנגדו צו כינוס, ויקבע לו דיון לכשנה וחצי לאחר מכן. בתקופה זו, כאשר הלקוח בכינוס, ניטל עליו לשלם תשלום חודשי שינוע בין מאה לאלפיים ₪, להגיש דוחות חודשיים, ויש עליו שורה של מגבלות, בהן צו איסור יציאה מהארץ. ניתן, ככל שהלקוח נדרש, לבטל את צו עיכוב היציאה. כמו כן, ניתן לאפשר ללקוח לעבוד כעצמאי, ולעיתים אף כבעלי חברה.  

 •        לאחר כשנה וחצי, בדיון בבית המשפט, יקבע לחייב צו תשלומים, בדרך כלל לחמש שנים נוספות, והחייב יקבל "הפטר מותנה", אשר יהפוך להפטר סופי, חלוט, לאחר סיום התשלומים. המשרד יודע להשיג ללקוחותיו בדרך כלל צווי הפטר חלוטים כבר במועד אותו הדיון.

 •        לאחר מכן החייב יצטרך להתחיל לבנות את חייו מהתחלה. הגדרת "דף חדש" אינה מדוייקת – שכן גורמים רבים כמו בנקים וחברות כרטיסי אשראי לא יהיו מעוניינות לעבוד עם החייב גם לאחר הפטר, ופה בדיוק נכנס התכנון המוקדם של המשרד עם הלקוח, שמאפשר לקצר תקופת יובש זו, ואף לעיתים לבטלה, ולאפשר ללקוח לחזור לחיים מייד.

 

ומה קורה אם לא אעמוד בתנאי ההליך?

 •        תנאי להליך הוא "תום לב". אותו תום לב נבחן בשני קריטריונים מרכזיים פשוטים – ביצוע התשלום החודשי והגשת הדוחות. ללא שאלו יבוצעו, עלול החייב למצוא את עצמו "עף" מההליך, וחוזר למסדרונות משרדי ההוצאה לפועל. אם דבר כזה קרה, יש 45 יום לערער על ההחלטה, וניתן לערער עליה. אם לא הצלחנו לערער עליה, יש להמתין תקופה של כשנה עד להגשה מחדש, אבל ניתן גם לקצר תקופה זו למתחת לשנה.

 

הייתי במשרד אחר, שהבטיח לי הפטר בתוך שנה וחצי.

 •        ההחלטה על ההפטר היא על ידי בית המשפט, בתאום עם המנהל המיוחד שמונה לחייב במסגרת ההליך. לצערם של עורכי הדין לא הם קובעים את לוח הזמנים של בית המשפט, ולכן הם גם לא יכולים להבטיח דברים שכאלה – זה לא תלוי בהם. זה יכול לקחת גם שנתיים כמעט עד הדיון. לא רק זה, אלא שלפעמים יש דווקא לחייב אינטרס לדחות את ההפטר בכמה חודשים, אבל זה כבר פרטני (אבל זה כבר סודות ששמורים ללקוחות המשרד במסגרת הטיפול). ככלל, וכפי שלימדו אותנו אמא ואבא – יש להיזהר מהבטחות.

 

ומה קורה עם דמי המזונות שאני משלם?

 •        גם במסגרת הליך פשיטת הרגל משולמים דמי מזונות, אך בית המשפט, בהליך ספציפי, בוחן את האיזון, וקובע את גובה דמי המזונות שישולמו באיזון בין יכולת החייב, אינטרס הנושים, והזכות המועדפת לדמי מזונות.

 

אני לקראת אותו דיון סופי, ולא בטוח שהאינטרס שלי מיוצג באופן נכון וטוב מספיק. מה לעשות?

 •        תמיד אפשר לבוא להתייעץ, ואף לשכור שרותי עו"ד אחר טרם אותו מועד דיון. ניתן להחליף עו"ד באמצע ההליך, ובית משפט יאשר בקשה שכזו. יותר קל להחליף עו"ד מלבקש לבטל פסק דין או הכרעה.

 

יש לי חובות לרשויות, כמו מע"מ. מה עושים?

 •        אם בעל עסק נקלע לקשיים, חשוב להכניס עורך דין שמתמחה בפשיטות רגל לעניינים כבר מוקדם, וכשהעסק עוד "חי". חובות למע"מ, בתנאים מסויימים הינם חובות פליליים, שניתן לקבל בגינם אף מאסר (ועדיין צריך לשלם אותם, גם אחרי מאסר), כל שחשוב למנוע מראש היווצרות חובות שכאלו, אבל כאן כבר מדובר בטיפול ספציפי וממוקד שכדאי ורצוי לעשות במסגרת פגישת יעוץ מקצועית בתשלום במשרד.

 •        גם אם לא ניתן למנוע היווצרות חובות אלו, יש דרכים לפתור אותם. חשוב לקבל יעוץ נכון בכך, כדי להימנע מעוגמת נפש בעתיד.